Jak zadbać o kręgosłup, by cieszyć się dłuższym zdrowiem?

Z czego zbudowany jest nasz kręgosłup?


Podstawowe elementy wchodzące w skład kręgosłupa są nazywane kręgami. Każdy z kręgów stanowi oddzielną kość, składającą się z łuku, trzonu oraz siedmiu wyrostków. Ludzki kręgosłup liczy sobie od 33 do 34 kręgów, w tym: Kręgi poszczególnych odcinków kręgosłupa różnią się między sobą wielkością oraz budową. Jako przykład można podać, chociażby kręgi piersiowe i lędźwiowe. Te pierwsze mają mniejsze trzony kręgów niż te drugie oraz mniej wydłużone do tyłu wyrostki kolczyste – wyrostki w kręgach lędźwiowych są dłuższe, skutecznie utrudniając skręcanie kręgosłupa w okolicy lędźwiowej.

Za szybkie zejście z drzewa?

Człowiek jako jedyny przedstawiciel naczelny zdecydował się postawić na dwunożność. Dzięki temu nasi praprzodkowi mogli polować na otwartych przestrzeniach czy szybko biegać. Niestety na tej przemianie dość mocno ucierpiał nasz kręgosłup. Pionowa pozycja sprawiła, że szybciej ulega on zniekształceniom i degeneracji, czego dowiedziono, porównując gęstość kości i stopień zużycia kręgosłupa kilkunastu gatunków małp naczelnych i człowieka w podobnym wieku. Okazało się, że gęstość kości u 40-latka jest o wiele mniejsza niż u którejkolwiek z małp na tym samym etapie życia. Nawet w młodym wieku kości wchodzące w skład kręgosłupa człowieka, są bardziej porowate niż małp, a to może prowadzić do złamań i pęknięć kręgów, które bardzo rzadko zdarzają się czworonożnym naczelnym.

Przeciążenie mięśni kręgosłupa – najczęstszą przyczyną bólu!

Pomimo iż w trakcie ewolucji budowa kręgosłupa przystosowała się do dwunożnej postawy przyjętej przez człowieka, to zmiana ta okazała się niewystarczająca. Kręgosłup bowiem po przyjęciu takiej pozycji jest nieustannie poddawany działaniu ogromnych sił. Dowiedziono, że najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych jest przeciążenie mięśni i więzadeł kręgosłupa, które mają za zadanie utrzymywanie go we właściwej pozycji. Zwykle jest to efekt trwającej przez długi czas wadliwej postawy, niewłaściwego ułożenia ciała podczas snu oraz niehigienicznego trybu życia.

Pasy lecznicze – ratunek dla kręgosłupa

W sytuacji, kiedy ból kręgosłupa jest szczególnie dokuczliwy, wówczas można sięgnąć np. po pas leczniczy na kręgosłup. Tego typu rozwiązanie stanowi świetną alternatywę dla środków przeciwbólowych, a co więcej, może być stosowany przez kilka godzin dziennie, nie zakłócając przy tym normalnego funkcjonowania. Pas przeciwbólowy na kręgosłup jest lekki i wygodny, a dzięki temu, że nie ogranicza ruchów, można w nim bez przeszkód wykonywać domowe prace, podróżować czy nawet uprawiać sport.
Sklep online SKLEP ONLINE