Jak zadbać o kręgosłup, by cieszyć się dłuższym zdrowiem?

Co pomoże na ból kręgosłupa? Na pewno nie aspiryna!


Ból kręgosłupa stanowi dość specyficzny objaw, który może mieć wiele przyczyn. Tego typu dolegliwość sprawia, że dyskomfort odczuwa całe ciało, uniemożliwiając codzienne wykonywanie obowiązków. W takich przypadkach najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jednak zdaniem naukowców na tego typu przypadłość zwykła aspiryna może okazać się niewystarczająca, a nawet… szkodliwa! Co więc pomoże skutecznie rozprawić się z bólem kręgosłupa?

Dlaczego NLPZ nie są dobre w walce z bólem pleców?

Jak się okazuje, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy aspiryna, które są powszechnie stosowane przez Polaków do zwalczania bólów kręgosłupa, nie są najlepszym wyborem. Przede wszystkim tego typu środki przynoszą jedynie chwilową ulgę, dwukrotnie zwiększając przy tym ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.
Zdaniem badaczy regularne zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko nie pomaga na ból, ale i nie sprzyja zdrowiu, zwiększając jedynie niebezpieczeństwo rozwoju innych dolegliwości.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

Doskonałą alternatywą dla dostępnych w aptekach tabletek i kapsułek przeciwbólowych mogą okazać się domowe sposoby na ból kręgosłupa. Jednym z nich może być np. gorąca kąpiel, zwłaszcza że ciepło działa nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Działanie gorącej wody można wzmocnić poprzez dodanie do wanny kilku kropel olejku eterycznego (np. lawendowego lub miętowego) bądź soli do kąpieli. Innym wariantem jest przygotowanie leczniczej kąpieli z dodatkiem naparu z rumianku.
By odciążyć kręgosłup i zredukować dolegliwości bólowe kręgosłupa, warto też sięgnąć po specjalne pasy rehabilitacyjne. W przypadku osób zmagających się z bólem odcinka lędźwiowego dobrym wyborem może być pas trakcyjny Lumbatrac™ WG 30, który dzięki trakcji w odcinku lędźwiowym sprawia, że przestrzenie międzykręgowe poszerzają się średnio o 3 mm, pozwalając na zniesienie bólu i dolegliwości uciskowych. Z kolei osobom borykającym się z bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym można zaproponować kołnierz Cervitrac™ CS 300 – nowatorskie urządzenie medyczne, które pozwala odczuć ulgę w bólu szyi i barków już poprzez stosowanie go przez minimum 20-30 minut dziennie.

Co jeszcze pomoże na ból kręgosłupa?

Z bólem kręgosłupa można również skutecznie poradzić sobie także dzięki ćwiczeniom fizycznym. Chociaż opcja ta brzmi może mało zachęcająco, to jednak przy regularnym stosowaniu, pozwala zauważyć naprawdę zadowalające efekty w postaci zredukowania dolegliwości uciskowych oraz bólowych kręgosłupa. Oczywiście wcale nie muszą to być skomplikowane i trudne do wykonania ćwiczenia. W tym celu wystarczy położyć się na brzuchu i możliwie mocno odchylić plecy, wspierając się jednocześnie na ramionach. Ćwiczenie należy powtórzyć kilkakrotnie. Pomocne może być ponadto pływanie na grzbiecie. Decydując się na pływanie, warto jednak pamiętać, że osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa nie powinny pływać żabką (to zbyt duże obciążenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa).
Sklep online SKLEP ONLINE